ABD’de işler çığırından çıkıyor. Polis ve asker üniversiteyi bastı.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde Columbia Üniversitesi kampından esinlenerek düzenlenen İsrail karşıtı protestolarda iş adeta çığırından çıktı. Çarşamba günü Teksas eyalet askerleri gösterileri durdurmak için kampüse operasyon düzenledi. Operasyon haberinin kampüse ulaşmasından kısa süre sonra protestocular kolkola girerek kampüsün ana caddesinde askerleri beklemeye başladılar.

İlk gelen polis ekibi yolu kapatmaya çalışan protestocuların püskürterek kampüse girdi. Polis memurları sert bir şekilde gerçekleştirdiği püskürtme hamlesiyle göstericileri kampüsün ana meydanının dışına itmeyi başardı.

Yayayn şekilde kampüse giren kolluk güçlerinin kampüste güvenliği sağlamasından kısa bir süre sonra Texas Eyaleti’nin atlı birlikleri de kampüse gönderildi. Dağılmayı reddeden göstericiler atlı polislerin etrafını sardı.

Yerel muhabir Ryan Chandler’a göre polis, kampüsün her yerinden duyulabilen sesli bir anonsla protestoculara “Teksas eyaleti halkı adına size dağılmanızı emrediyorum” ikazında bulundu.

Yerel bir kaynaktan edinilen bilgiye göre üniversite, öğrencileri kampüste protesto yapmaya teşvik eden Filistin Dayanışma Komitesi’ni etkinliğin izinsiz olduğu ve planlandığı gibi devam etmesine izin verilmeyeceği konusunda uyarmıştı.

Bütün uyarıya rağmen, yüzlerce öğrenci öğleden önce derslerinden çıkıp üniversitenin Gregory Meydanı’nda gösteri yapmaya başladı. Yapılan ikazlara da kayıtsız kalan protestocuların dağılması adına üniversite yönetimi en sonunda asker ve polislerden yardım istedi.

Öğrenci gazetesi The Daily Texan’ın yazı işleri müdür yardımcısı Amelia Kimball, CNN’e yaptığı açıklamada “Öğrencilerin bu tür bir tepki beklediklerini sanmıyorum” diye konuştu.

Amelia Kimball, CNN’e verdiği demecin devamında söz konusu protestonun sadece birkaç dakika sürdüğünü ve kalabalığa dağılma emri verildiğini, sonrasında da polis ve öğrenciler arasında çatışma yaşandığını belirtti.

Olaylardan sonra X adlı sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayan Teksas Valisi Gregg Abbott ise gösteriyi kınadığını ve protestoya katılan tüm öğrencilerin tutuklanarak okuldan atılması çağrısında bulunarak “Bu protestocuların yeri hapishanedir. Teksas’ta antisemitizme müsamaha gösterilmeyecektir” ifadelerine yer verdi. Vali “Teksas’taki herhangi bir devlet kolejinde veya üniversitesinde nefret dolu, antisemitik protestolara katılan öğrenciler sınır dışı edilmelidir” diye ekledi.

Polis şiddetinden payını alanlar arasında bir foto muhabirin de bulunuyor. Fox 7 Austin için gösteriyi takip eden muhabirin, kolluk kuvvetleri ile öğrenciler arasında yaşanan bir itiş kakış sırasında yakalandıktan sonra tutuklandığını söyledi. Söylentiler Fox 7 Austin tarafından doğrulandı.

Protestoları organize eden Filistin Dayanışma Komitesi, Salı günü bir “acil eylem” çağrısı yayınlayarak öğrencileri, ülke genelindeki olaylara dayanışma göstermek için “Alanımızı geri almaya davet ediyoruz” denilmişti.

Söz konusu komite Instagram hesabından “Yale ve ülke çapındaki sayısız diğer üniversitedeki yoldaşlarımızın izinde Gazze için popüler üniversite kuracağız ve yönetimimizden ölümden vazgeçmesini talep edeceğiz” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir