İYİ Parti’de kurultay günü… 4 aday yarışıyor: Yeni genel başkan kim olacak?

İYİ Parti 5’inci Olağanüstü Kurultayı bugün yapılıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görevden ayrılma kararının ardından genel başkanlık için Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz yarışacak.

“Hür ve müstakil” olarak girdiği 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, il bazında sadece Nevşehir’i kazanan İYİ Parti, ayrıca 23 ilçe 7 belde de başarı gösterdi. Seçimin ardından sonuçları değerlendiren Genel Başkan Meral Akşener, seçimli olağanüstü kurultay kararı aldı.

AKŞENER ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Daha sonra Akşener, “Seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım” ifadesini kullanarak, 27 Nisan’da yapılacak Kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

GENEL BAŞKANLIK İÇİN 4 ADAY VAR

Bu süreçte partide 5 yıl boyunca Teşkilat Başkanlığı görevini yürütmüş ve şu anda Grup Başkanı olan Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz genel başkanlık için adaylığını ilan etti.

İLK İKİ TURDA SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

İYİ Parti tüzüğüne göre, genel başkanlık seçiminde ilk iki turda salt çoğunluk gerekiyor. Buna göre, yaklaşık 1300 kayıtlı delegenin yarısından bir fazlasının oyunu alan genel başkan seçilecek.

Kurultayda, ilk iki turda aranan çoğunluk bulunamazsa üçüncü tura geçilecek. Üçüncü turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve en fazla oyu alan genel başkan olacak.

Kurultayda, delegeler önce genel başkanı seçecek daha sonra yetkili kurulları belirlemek için sandığa gidecek. Bu kapsamda da delege 50’si asıl 25’i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11’i asıl 7’si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyesini belirleyecek.

Kurultayda genel başkan seçilen kişi ilk olarak GİK içinden Başkanlık Divanını oluşturacak.

DİVAN BAŞKANI ŞÜKRÜ KULEYİN OLACAK

ATO Congresium’da gerçekleştirilecek kurultayın Divan Başkanlığını, adayların ortak mutabakatıyla Kurumsal İlişkiler Başkanı Şükrü Kuleyin’in yapması bekleniyor.

PUSULA RENKLERİ BELLİ OLDU

Kurultayda birden fazla aday olduğu için tüzük çerçevesinde her aday için ayrı oy pusulası kullanılacak.

Buna göre, kurultayda, Koray Aydın sarı, Müsavat Dervişoğlu mavi, Tolga Akalın beyaz ve Günay Kodaz ise kırmızı renkli pusula ile temsil edilecek.

Adayların konuşma sırasının kurayla belirleneceği kurultayda, her adayın konuşması en fazla 40 dakika olacak.

SEYİRCİ ALINMAYACAK

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun, 5. olağanüstü kurultayına izleyici alınmayacağını bildirdi.

Organizasyon komitesi ve genel başkan adayları Koray Aydın’ı temsilen Yetkin Öztürk, Müsavat Dervişoğlu’nu temsilen Buğra Kavuncu, Tolga Akalın’ı temsilen Rıdvan Uz’un katılımıyla toplantı yapıldığını aktaran Olgun, toplantıda aday temsilcilerince hiçbir şerh ve itiraz beyanında bulunulmaksızın varılan komite kararı üzerindeki ortak görüş doğrultusunda, salonun fiziki şartları ve kapasitesinin de dikkate alınarak kurultay delegeleri, il, ilçe ve belediye başkanları ile önceki dönem milletvekilleri dışında katılımcı davet edilmemesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir