Meteoroloji Açıkladı: 6 İlde “Gök Gürültülü Sağanak ve Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu olacağını, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Kırklareli, Tekirdağ, Kütahya, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevreleri, Çanakkale’nin doğu kesimleri ile Orta ve Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceğini belirtti.

Yağışların, Ankara, Çankırı, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı olabileceği öngörülüyor.

HAVA SICAKLIĞI

Marmara ve Karadeniz kıyılarında mevsim normallerine yakın seyrederken, diğer bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey yönlerden eserken, güney ve doğu kesimlerde güney yönlerinden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülüyor. Ancak Marmara’nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’da yer yer toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Ankara, Çankırı, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir