Resmi Açıklama Geldi! Temmuz Zammında Emeklilere İlişkin Yeni Gelişmeler! Zam Oranı Şekillendi

Türkiye’deki milyonlarca emekli, Temmuz ayında beklenen zam oranlarıyla ilgili heyecanla beklemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ocak ayında yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, emeklilerin Temmuz ayında alacakları zam oranları belirginleşiyor. Yapılan düzenlemeyle birlikte, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için öngörülen zam oranı yüzde 25.48 olarak öne çıkıyor.

ENFLASYON FARKI EŞİTLENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre, Temmuz ayında gerçekleşecek zamla birlikte, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı mensuplarının maaşları arasındaki enflasyon farkı eşitlenecek. Bu adım, özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

ENFLASYON TAHMİNLERİNE GÖRE ZAM ORANLARI

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yer alan enflasyon tahminlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 25.48 olarak öngörülüyor. Bu oran, memur ve memur emeklileri için ise yüzde 20 civarında olabilir. Özellikle 2023 yılının ilk yarısındaki enflasyon verileri, emekli maaşlarındaki artışın habercisi olarak görülüyor.

KÖK AYLIKLARDA ARTIŞ

Temmuz zammı, emeklilerin kök aylıklarına doğrudan yansıtılacak. Bu kapsamda, Bağ-Kur tarım emeklileri için kök aylık 8.089 lira 62 kuruşken, bu zamla birlikte en düşük kök aylık 10.150 liraya ulaşacak. 2000 sonrası emekli olan SSK’lılar için ise, kök aylık 7.047 lira olarak belirlenmişken, yüzde 25.48’lik artış sonrasında 8.842 lirayı aşması bekleniyor. 2000 öncesi emekliler içinse en düşük maaş, yüzde 15.06’lık artış sonrasında 13.079 liraya çıkarken, tahmini enflasyon oranına göre 14.264 liraya ulaşması bekleniyor.

Ekonomi uzmanları, emeklilere yönelik bu artışların yanı sıra refah payı formülü gibi ek iyileştirmelerin de gündemde olduğunu belirtiyorlar. Bu gelişmelerle birlikte, Temmuz ayında emeklilerin maaşlarında önemli bir artışın yaşanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir